Article
Social Media
               
Title Image

Blog

مزایای حمل و نقل دریایی

  |   Article persian

طبق آمار  می‌توان گفت که بیشترین حجم کالاها از طریق حمل‌ونقل دریایی صورت می‌گیرد و یکی از مرسوم‌ترین انواع روش‌های حمل‌ونقل بین‌المللی کالا محسوب می‌شود. نصف وسعت زمین را آب دریا و اقیانوس‌ها پوشانده و تقریبا اکثر کشورهای جهان به آب‌های آزاد و دریاها راه دارند.

ایران نیز به یکی از مهم‌ترین آبراه‌های جهان یعنی خلیج فارس دسترسی داشته و حجم بسیار زیادی از کالاهای تولیدی کشور از این راه صادر می‌شود. ضمن آنکه دریای مازندران نیز راه ارتباطی بسیار مناسبی برای ارتباط و صادرات کالا به کشورهای اوراسیا محسوب می‌شود که کشورهای مختلفی را در بر می‌گیرد

از مهم‌ترین مزایا حمل‌ونقل دریایی موارد زیر را می‌توان نام برد:

*برخلاف روش‌های دیگر از روش دریایی می‌توان به اکثر دنیا صادرات کرد

*نسبت به روش زمینی، بهترین روش برای مسیرهای طولانی است

*نسبت به روش هوایی معمولا هزینه کمتری دارد.( به همین دلیل صاحبان کالا و شرکت های تجاری ترجیح می دهند کالای خود را با آب های آزاد حمل کنند. می توان گفت بیش ترین حجم تجارت و حمل و نقل از طریق دریا و آب های آزاد انجام می شود.)

*در روش دریایی انواع کالاها در ابعاد و مقیاس مختلف را می‌‌توان صادر کرد.( از طریق آب های آزاد محموله های نسبتا سنگین تا حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن را به سهولت می توان با یک کشتی از بندری به بندر دیگر جابه جا کرد.)

*امتیاز دیگری که این روش دارد، ثابت بودن نرخ کرایه است. چون نرخ کرایه را شرکت های بزرگ حمل و نقل تعیین می کنند و تقریبا نرخ ثابتی است که همه ملزم به رعایت آن هستند.( البته کشتی های آزاد با توافق با صاحب کالا و شرکت حمل نرخ را تعیین می کنند.)

*استفاده از کانتینر : جنسهای ارسالی در کانتینر هم در امنیت حمل و نقل دریایی یکی از مزایای کامل و هم در سلامت کامل به کشور هدف می رسد.

تقریبا ۹۰ درصد از کالاهای جهان از طریق مسیرهای آبی جابجا می‌شوند. در این روش امنیت بسیار بالا بوده و تمام کالاها با بالاترین استانداردهای جهانی جابجا می‌شوند. اگر قصد ارسال کالا به روش حمل و نقل آبی را دارید، بهتر است ضمن مشاوره با گروه ساحل ترابر از اصطلاحات مهم در آن مطلع شوید تا در هنگام عقد قرارداد با شرکت‌های مختلف متحمل خسارت نشوید.